TR | ENG

XL

XL Mimarlık & Mühendislik; uzman mimar, iç mimar, tekniker ve inşaat mühendislerinden kurulu, kendine has bir tasarım stratejisi ve söylemi ile ayrışmış İzmir, Türkiye merkezli tasarım ofisidir.

ARDA IŞIK Mimarlık İnşaat Ltd. Şti. 2004 yılında yüksek mimar ARDA IŞIK tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı ARDA IŞIK’ ın etik anlayışı ve mimarlık bilgisi ışığında mimari, iç mimari ve tasarım hizmeti verecek global değeri olan bir ticari işletme yaratmaktır.

Bu amaç doğrultusunda XL markasıyla bir tasarım ofisi oluşturulmuş ve 2015 yılına kadar farklı disiplinlerden çalışanların katkısıyla ulusal ve uluslararası düzeyde ödüllü bir mimarlık ofisi olarak çalışmalarına devam etmiştir.

2015 yılında firmanın portföyündeki büyük ölçekli ve karma kullanım amaçlı projelerin yoğunlaşmasını takiben XL mimarlık ofisi ekibine konusunda uzman inşaat mühendislerini katarak tasarım sürecini çok boyutlu, uzman ve çok daha hızlı bir hale getirmiş ve strüktürel tasarımı da bünyesinde geçekleştirecek şekilde mimarlık & mühendislik ofisi haline gelmiştir.